741/​595

Poul S. Christiansen (f. Hundevad 1855, d. København 1933)

“Fra dæmringen ved fjorden med tjørn. Gråvejr.” Olie på lærred. Sign. monogram 1924. 29×29.

Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: “Maleren Poul S. Christiansen,” nr. 572. Proveniens: Direktør C.J. Michaelsen.

Nutidskunst og klassisk modernisme, 14. april 2005

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK