Poul S. Christiansen (f. Hundevad 1855, d. København 1933)
“Fra dæmringen ved fjorden med tjørn. Gråvejr.” Olie på lærred. Sign. monogram 1924. 29×29.
Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: “Maleren Poul S. Christiansen,” nr. 572. Proveniens: Direktør C.J. Michaelsen.
Nutidskunst og klassisk modernisme, 14. april 2005