324/​5

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Liljen”. Et sæt på fire stole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Model 3108. Formgivet 1968. Udført hos Fritz Hansen. (4)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Rust på stel. Skind med mærker. Én stol mangler sko/underdupper. Tre stole vipper. Ompolstret.

Tvangssalg, 5. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

12 bud

7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK