2435/​518

Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Cocktailsæt af sterlingsølv bestående af cocktailshaker og tilhørende sættebakke. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1946–1947. Samlet vægt 1060 g. Cocktailshaker: H. 23,7. Bakke: H. 2. Diam. 22,4. (2)

Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, ill. s. 107.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge dele graveret.

I Aarhus
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?