2110/​754

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Lille bordlampe af rødt, matteret glas. Overfang af violet glas udskåret med motiver af franske anemoner. Sign. Gallé. Undersiden med papiretiket mrk. Gallé, Nancy, Paris. Forsynet med fatning af patineret bronze, øverste del gennembrudt med stiliserede mønstre. H. ekskl. fatning 10,4. H. inkl. fatning 12,5.

Få overfladeridser og mærker. Lampen er ved katalogiseringen heraf funktionsdygtig.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

11 bud

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK