2009/​15

Fire dukker en med barn i favn af original vævede tekstiler fra Chancay (900–1400) kulturen syet i det 20. årh. H. 11–29 cm. samt 13 strikkepinde.

Proveniens: Direktør Dan Sadolin (1914–2000). Boede i Peru 1951–1954 for at oparbejde det latinamerikanske marked.

tear and wear

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag