2421/​3

Johannes Kreutzmann (f. Kangâmiut 1862, d. 1940, vestgrønlandsk billedskærer)

To figurer af udskåret og bemalet træ i form af mand og kvinde. Begge sign. JK. H. 37–40. (2)

Johannes Kreutzmann kom til verden 1862 i udstedet Kangaamiut, der ligger på en lille ø nordvest for Maniitsoq/Sukkertoppen. Han var tredie barn i en søskendeflok, der med tiden kom til at omfatte syv børn.“Ujuaannaat”, som Johannes Kreutzmann blev kaldt, levede hele sit liv med base i Kangaamiut, hvortil hans danske farfar, Ernst Kretzmer, der var født på Fyn i 1784, kom i 1823 og blev der som udstedsbestyrer til sin død i 1853. Hvorfor han kom til at hedde Kreutzmann vides ikke, men i det daglige blev han af grønlænderne kaldt “Karusse”.

Litteratur: Birte Haagen; Johannes Kreutzmann 1862–1944. Lignende figur afbildet p. 37. Fig. nr. 11.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og afskalninger. Kvindefiguren med manglende hårknold.

I Aarhus
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

826709 26.000 DKK
830118 25.000 DKK