Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
Parti med en samling soldater på en landevej. Sign. Hans Smidth. Bly og pen på papir monteret i passepartout. Lysmål 24×35.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Et minimalt hul. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020