2031/​504

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Det gyldne æg”. Hvilestol med vippebeslag og tilhørende skammel, stjernefod og stamme af massiv håndpoleret bronze, front betrukket med brunt skind og bagside med brunt ruskind. Model 3316 og 3127. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2008. (2)

Udført i begrænset oplag på 999 stole i forbindelse med “Æggets” 50 års jubilæum. Hver stol er individuelt nummereret, denne 979/999.

Skammel stemplet 10080024610.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK

48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
46.000 DKK
44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK