911/734
Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Bognemark, Bornholm. Usign. Attesteret på bagsiden af kunstnerens søn, Niels Høst. Olie på lærred. 29×46.
Flere mindre, stabile krakeleringer samt flere mindre afskalninger hidrørende fra lag på lag maleteknik.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022
Vurdering
Hammerslag