1449/1564
“Musselmalet” kasserolle af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med stjerthank af drejet ibenholt og elfenben. 18. årh. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Diam. skål 24 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg mangler.
Varia, 4. december 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud