185/​18

Camilla Skov Sørensen (f. 1993)

“Emerging wander”, 2024. Sign. Camilla Skov. Polykromt glaseret ler. 32×52×7.

Den danske kunstner Camilla Skov (f. 1993), bor og arbejder i København, Danmark. I sin praksis undersøger hun, hvordan mennesket konstant har behov for kategoriseringer, og hvordan objekter kan skabe forskellige associationer om køn, kultur og social klasse. En omfattende undersøgelse af eksistentielle spørgsmål. Hendes keramiske skulpturer består af dristige farver, rå elementer og suggestive motiver, som udfordrer vores opfattelse og reception – både på et æstetisk og socialt plan. Forholdet mellem værk og beskuer bliver væsentligt i hendes praksis. Beskueren inviteres ind i et udfordrende og udforskende rum. Et rum, hvor symboler bliver snoet og sender individet ud i en fortolkningsdelirium.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK