Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
Opstilling med flaske og pensel. Sign. Freddie 1931 samt med datering på blændrammen. Olie på lærred. 42×42.
Udstillet: Det kan troligt have været med på kunstnerens første separatudstilling: Bonnén, Østergade 26, København, 23. maj - 8. juni 1931. Reference til udstilling er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.
Krakeleringer.
Moderne kunst og design, 1. februar 2022