To violiner. Én med Etiket betegnet “Fait sous la direction de Léon Bern Ardel, Luthier à Paris. Couesnon, Luthier, 94 Rue d'Angouleme, Paris”. Ca. 1900. L. 60. (2)
Couesnon violin med revner i træet, fineerskader, defekte og manglende strenge, løs stol. Brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Varia, 16. maj 2019