2431/​8007

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Havfrue. Sign. Elisabeth Jerichau. Blyant på lærred monteret i passepartout. Lysmål 23,5×18,5.

Det er i dag stadig uvist, hvor mange 'havfruer' Jerichau Baumann har malt, da hun udstillede flere af dem i udlandet, heriblandt på Verdensudstillingen i London i 1862 og i Wien i 1873. To varianter af “Havfruen” findes i danske museer, én fra 1863 på Brandts i Odense (inv. nr. FKM/2239) og en anden på Ny Carlsberg Glyptoteket i København (inv. nr. MIN 0894). Havfrue-motivet er rigt repræsenteret i det 19. århundredes kultursfære. Elisabeth Jerichau Baumanns ægtemand, billedhuggeren Jens Adolf Jerichau (1816–1883), og familiens nære ven H. C. Andersen (1805–1875) har begge arbejdet med motivet som emne, så en gensidig inspiration har uden tvivl gjort sig gældende. Sidstnævnte lavede endda et kort digt om havfruen til Jerichau Baumann, efter at hun havde skænket ham et af sine havfruemalerier i fødselsdagsgave: “Du raader over Farvernes Pragt! Du Sjæl har i Havfruens Øjne lagt: Et Blink fra dig selv, Fra Aandens Magt! Min Tak her i fattige Ord er sagt”.

Et enkelt nålehul i nederste venstre hjørne. Undersøgt i rammen.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

15 bud

1148936 (Autobud) 3.800 DKK
826285 3.600 DKK
1148936 (Autobud) 3.400 DKK
826285 3.200 DKK
1148936 (Autobud) 2.800 DKK
826285 2.700 DKK
1148936 (Autobud) 2.300 DKK
826285 2.200 DKK
1148936 (Autobud) 1.800 DKK
826285 1.750 DKK
1148936 (Autobud) 1.700 DKK
1084736 1.650 DKK
1148936 (Autobud) 1.600 DKK
1084736 1.550 DKK
1148936 1.500 DKK