2446/​63

Kinesisk kniv med skaft af yingmu og spisepinde af hjortetak i skede af hajskind. 19. årh.s slutning.

Proveniens: Sophus Black 1882–1960, telegrafbestyrer, kunstsamler. Black blev ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1902–31.

Alders- og brugsrelaterede spor.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

28 bud

1113666 (Autobud) 2.800 DKK
920376 2.700 DKK
1113666 (Autobud) 2.600 DKK
920376 2.500 DKK
1113666 2.400 DKK
920376 2.300 DKK
1113666 2.200 DKK
920376 (Autobud) 2.100 DKK
1113666 2.000 DKK
920376 (Autobud) 1.900 DKK
1113666 1.850 DKK
920376 (Autobud) 1.800 DKK
1168269 1.750 DKK
920376 (Autobud) 1.700 DKK
1168269 1.650 DKK
920376 1.600 DKK
1113666 1.550 DKK
920376 (Autobud) 1.500 DKK
1113666 1.450 DKK
920376 (Autobud) 1.400 DKK
1113666 1.350 DKK
920376 (Autobud) 1.300 DKK
1113666 1.250 DKK
920376 (Autobud) 1.200 DKK
1113666 1.150 DKK
920376 1.100 DKK
1113666 1.050 DKK
920376 1.000 DKK