919/​85

Augusta Dohlmann (f. Frederiksberg 1847, d. sst. 1914)

Opstilling med pæoner i en glasvase. Sign. A. Dohlmann 86 [?]. Olie på lærred. 72×57.

Udstillet: På bagsiden af rammen en etiket fra Galerie Durand-Ruel, Paris, fra Exposition Générale Des Beaux-Arts de 1890 samt stempel fra Salon de 1890. Münchener Jahres-Ausstellung, Kgl. Glaspalaste, München, 1891 nr. 368.

Som ung fik Augusta Dohlmann tegne- og maleundervisning af blomstermalerne O. D. Ottesen (1816–1892) og O. A. Hermansen (1849–1897), og i 1878 tog hun til Paris og studerede videre hos den franske maler Tony Robert-Fleury (1837–1911). Efter sin debut på Charlottenborg i 1880 vendte hun tilbage til Paris og studerede videre hos malerne Gustave Courtois (1852–1923) og Raphaël Collin (1850–1916). Ved hjælp af et legat og ministeriel understøttelse kunne hun foretage yderligere studierejser og besøgte også Nederlandene, Belgien og Italien. Dohlmann malede også portrætter og landskaber, men blev især kendt for sine blomstermalerier og udstillede flere af sine værker, også i udlandet, blandt andet på Salonen i Paris og på Verdensudstillingerne i Paris 1889 og Chicago 1893.

I Paris var Dohlmann repræsenteret hos den anerkendte franske kunsthandler Paul Durand-Ruel (1831–1922), som tog hendes malerier i kommission. Durand-Ruel var den mest betydelige kunsthandler og gallerist for de franske impressionister. Nærværende maleri har været udstillet hos Durand-Ruel.

Sideløbende med sit kunstneriske virke var Dohlmann også en stor fortaler for at fremme kvindelige kunstneres uddannelsesmuligheder. Hun var blandt andet med i en komité for oprettelsen af Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder, som åbnede i 1888, og hun var også en del af komitéen bag Kvindernes Udstilling i 1895. Hun blev én af de få kvinder i sin tid, som kunne leve af at male, og hun brugte en del af sine optjente midler på at oprette et legat for kvindelige blomstermalere.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK