2108/724
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4”. O-4 overskærm af senere gul/hvid-lakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Senere lakering. Brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre skævheder og rust.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud