2146/886
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
”Afrikas rose". Bordskål af opalglas med blåligt over-og underfang. Sign. monogram, HG4, 3390. Udført hos Holmegaard, 1986. H. 15,5. Diam. 31.
Udført af glasmagere Bent Hansen og Poul Petersen.
Få brugsspor.
Moderne kunst og design, 16. november 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud