1709/​563

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 16”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 2030 gr. (46)

Bestående af: 6 store middagsskeer, 6 middagsskeer, 6 middagsgafler, 6 frokostgafler, 6 frokostknive med langt stålblad med takker, 6 dessertskeer, 2 kagegafler, 1 marmeladeske, 1 serveringsspade med cirkulært laf, 1 kompotske, 1 grødske, 1 sauceske, 1 lang pålægsgaffel, 1 kort pålægsgaffel, 1 mellem pålægsgaffel.

Mindre ridser og mærker. Nogle enkelte små sorte pletter. Professionelt oppoleret - dette er mest fremtrædende på skafters bagside. Nogle få gafler med mindre ujævnheder ved spidser.

Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
7.000 DKK