Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet. L. 137.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1965.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Overfladiske rustpletter på stel. Professionelt ombetrukket ca. 2016. Falmet læder.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024