12037/16
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-pers. sofa med buet front og ben af teak, betrukket med islandsk uld. Model 450. Udført hos Aarhus Polstringsmøbelfabrik. L. 250.
Litteratur: Mobilia no. 35–36, juni-juli 1958.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Kunst, antikviteter & design, 10. september 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|