1426/​771

Carl Halier (f. 1873, d. 1948)

Vase af stentøj dekoreret med irgrøn glasur. Sign. monogram 1929, 30 6. Udført hos Københavns Stentøjsbrænderi. H. 19.

Let brugspatina. Minimal brændingsfejl på rand.

Moderne kunst og design, 24. juni 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK