1426/771
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Vase af stentøj dekoreret med irgrøn glasur. Sign. monogram 1929, 30 6. Udført hos Københavns Stentøjsbrænderi. H. 19.
Let brugspatina. Minimal brændingsfejl på rand.
Moderne kunst og design, 24. juni 2014
Vurdering
Hammerslag