Sjælden Parang Latok sværd fra Kalimantan (Borneo) i træskede med fin knap i ben udskåret med florale skæringer og sølvbeslået greb, Den svære enæggede klinge med største bredde ved æggen er typisk vinkelbøjet under brystet, der er graveret med filet dekoration. Den tilhørende træskede er simpel. (1)
Hjembragt til Danmark af Niels Stoltz, der drev gummiplantage ved Kuta Bharu i Kelantan på Borneo 1903–1924. Han gjorde bl.a. tjeneste i ”Kelantan Volunteer Rifles” og meldte sig flere gange frivilligt til ”straffeekspeditioner”, både på Malaysias østkyst og i Sarawak, da han talte flydende malay og kendte godt til både hele østkysten og dele af Sarawak. Malaysias østkyst gjaldt oprørere og Sarawak gjaldt sørøvere.
Klingen plettet. Skeden holdt af blot et rattan bånd - de øvrige mangler.
Varia, 27. juni 2019
21 bud