Gustave de Galard, efter, 19. årh.
“Marchands d’habits”. Karikatur. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 23,3×20,3.
Beskrivelse rettet 19.10.2020.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 391, 1979 nr. 70.
Papiret er gulnet. Let foxing. Monteringsspor i hjørnerne. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020