1803/​1671

Yixing tepotte af tin, indridset med blomster og inskriptioner, hank, knop og tud af jade. 19. årh. H. 10 cm.

Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960.

Fremstår med alders- og brugsslitage, med indtryk og ridser.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag