1803/1671
Yixing tepotte af tin, indridset med blomster og inskriptioner, hank, knop og tud af jade. 19. årh. H. 10 cm.
Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960.
Fremstår med alders- og brugsslitage, med indtryk og ridser.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag