Christian Megert (f. Bern 1936, Bor og arbejder i Düsseldorf, Tyskland)
Uden titel. Sign. på bagsiden C. Megert 59. Caparol og sand på lærred. 82×124.
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København.
Christian Megert indgår i årene omkring 1960 i kredsen omkring Gruppo Zero og havde i 1961 en solo-udstilling i Galerie Köpcke, København. Værket er antagelig erhvervet af Knud Pedersen direkte fra kunstneren.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016