2424/909
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med klemben af stål. Top af palisander. Udført og mærket hos Karl Mathsson, Värnamo, 1961. H. 63. L. 175. B. 125.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt