1927/589
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord af teak med to klapper. Model 5360. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 80/160. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle pletter. Falmet.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag