1927/​589

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sofabord af teak med to klapper. Model 5360. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 80/160. B. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle pletter. Falmet.

Moderne kunst og design, 2. juli 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK