1722/7
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine med sejlskibe i stille vejr, i baggrunden Kullen. Sign. C. Frederik Sørensen 1868. Olie på lærred. 39×63.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017
Vurdering
Hammerslag