Luplau Janssen (f. Sørbymagle 1869, d. København 1927)
Portræt af en dreng i traditionel inuitdragt med fuglevildt i hånden. Sign. Luplau Janssen Upernivik 1925. Olie på lærred. 52×39.
Mindre krakeleringer samt enkelte ridser. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. juli 2023
28 bud