Samling cypriotiske såkaldte “snowman” votivfigurer, fragmenter, primært hoveder og de fleste med høje hovedbeklædninger. Ca. 800–700 f. Kr. H. 4,5–13 cm. (25)
Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet på Cypern under ophold i 1965–66.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Med kalkaflejringer. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
18 bud