1947/​560

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Helge Bojsen-Møller (f. 1874, d. 1946)

Pultlampe af bruneret messing med to svingarme, monteret med et komplet sæt originale “PH-3/2” skærme af et-lags opalglas, skærmophæng stemplet PH-2 Patented. Samt løs mellemskærm, underskærm og bundskål. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. H. 82. B. 80. Skærm diam. 28.

Proveniens: Ringkjøbing Bank.

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Skærmkondition:

O-skærm. Original et-lags opalglas i ok stand.

M-skærme. Original et-lags opalglas. Den ene i ok stand, den anden med kanthak på topkant (monteringsdelen, se foto).

U-skærme. Original et-lags opalglas. Begge i ok stand.

S-skærme: Original matglas. Begge i ok stand.

Der medfølger kun et skærmophæng.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

13 bud

(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK