1947/​560
Poul Henningsen, Helge Bojsen-Møller: Pultlampe af bruneret messing med “PH-3/2” skærme. Ca. 1930. H. 82. B. 80.

Be­skriv­el­se

Pultlampe af bruneret messing med to svingarme, monteret med et komplet sæt originale “PH-3/2” skærme af et-lags opalglas, skærmophæng stemplet PH-2 Patented. Samt løs mellemskærm, underskærm og bundskål. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. H. 82. B. 80. Skærm diam. 28.

Proveniens: Ringkjøbing Bank.

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Skærmkondition:

O-skærm. Original et-lags opalglas i ok stand.

M-skærme. Original et-lags opalglas. Den ene i ok stand, den anden med kanthak på topkant (monteringsdelen, se foto).

U-skærme. Original et-lags opalglas. Begge i ok stand.

S-skærme: Original matglas. Begge i ok stand.

Der medfølger kun et skærmophæng.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Helge Bojsen-Møller (f. 1874, d. 1946)

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

16.000 kr.

13 bud

(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
(Autobud) 13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.