Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Helge Bojsen-Møller (f. 1874, d. 1946)
Pultlampe af bruneret messing med to svingarme, monteret med et komplet sæt originale “PH-3/2” skærme af et-lags opalglas, skærmophæng stemplet PH-2 Patented. Samt løs mellemskærm, underskærm og bundskål. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. H. 82. B. 80. Skærm diam. 28.
Proveniens: Ringkjøbing Bank.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Skærmkondition:
O-skærm. Original et-lags opalglas i ok stand.
M-skærme. Original et-lags opalglas. Den ene i ok stand, den anden med kanthak på topkant (monteringsdelen, se foto).
U-skærme. Original et-lags opalglas. Begge i ok stand.
S-skærme: Original matglas. Begge i ok stand.
Der medfølger kun et skærmophæng.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
13 bud