2033/953
Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Funkis flygelbænk af nøddetræ med messingsko. Sæde betrukket med grønt dybthæftet skind. H. 50. B. 78.
Bænken blev oprindeligt tegnet til Bellevue Strandhotel, hvor den stod i baren.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Kedder med defekter.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud