1811/​1662

Kinesisk penselbæger af bambus, sider udskårede med arkitektur i landskab og røgelseskar prydet med langtlivstegn. Sen Qing ca. 1900. H. 18 cm.

Henry Karl Kristian Kruse ansat i Det store Nordiske Telegraf-Selskab fra 1933 gift med Maria Polikarpovna (Omsk). Efter II verdenskrig var de bosat i Shanghai.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Naturlige revner.

Varia, 15. marts 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK