1811/1662
Kinesisk penselbæger af bambus, sider udskårede med arkitektur i landskab og røgelseskar prydet med langtlivstegn. Sen Qing ca. 1900. H. 18 cm.
Henry Karl Kristian Kruse ansat i Det store Nordiske Telegraf-Selskab fra 1933 gift med Maria Polikarpovna (Omsk). Efter II verdenskrig var de bosat i Shanghai.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Naturlige revner.
Varia, 15. marts 2018
Vurdering
Hammerslag