2139/757
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rullebord/serveringsvogn af mahogni opsat på hjul, top og underliggende hylde af sort formica. Model 5370. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1983. H. 65. L. 77,5. B. 52.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud