Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Skulpturelt askebæger modelleret i form af grotesk ansigt. Dekoreret med lilla, gul, grøn, rødbedefarvet og hvid glasur. Sign. R. Gauguin. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, Kjøbenhavn Denmark. H. 10,5. L. 19.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
17 bud