1824/8508
Russisk ikon med fremstilling af den velsignende Skt. Nikolaj holdende evangeliebog med flankeret af Jesus og Maria. Tempera på træpanel monteret med drevet og punslet forsølvet halo m.m. 19. årh. 43×34,5.
Mindre krakeleringer. Ridser og mærker. Afslag på kanter.
Russisk tema, 11. juni 2018
Vurdering
Hammerslag