1824/​8508

Russisk ikon med fremstilling af den velsignende Skt. Nikolaj holdende evangeliebog med flankeret af Jesus og Maria. Tempera på træpanel monteret med drevet og punslet forsølvet halo m.m. 19. årh. 43×34,5.

Mindre krakeleringer. Ridser og mærker. Afslag på kanter.

Russisk tema, 11. juni 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag