Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
“Efterår”. En kone og en lille dreng på vej op til et hus i skovens udkant, løvfald. Sign. Paul Fischer 94. Olie på lærred. 89×47.
Den lille dreng er antagelig kunstnerens søn Sigurd.
“Efterår” fra serien “De fire årstider”. (Foråret: Unge piger plukker blomster på engen. Sommer: Ung pige høster høet. Efteråret: Mor og barn i en skov ved løvfald. Vinter: En forfrossen kone sanker brænde).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017