2115/​103

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Portræt af søsteren Bodil”. Portræt af kunstnerens søster, Bodil Wilhjelm født Zahrtmann. Utydelig sign. monogram Mai 1886. Olie på træ. 36×24,5.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 311. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse nr. 580.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 509.

Enkelte mindre afskalninger. Krakeleringer af varierende størrelse. Retoucheringer langs nedre kant. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK