Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Portræt af søsteren Bodil”. Portræt af kunstnerens søster, Bodil Wilhjelm født Zahrtmann. Utydelig sign. monogram Mai 1886. Olie på træ. 36×24,5.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 311. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse nr. 580.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 509.
Enkelte mindre afskalninger. Krakeleringer af varierende størrelse. Retoucheringer langs nedre kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021