Anne Margrethe Grosell (f. Frederiksberg 1909, d. 1999)
Kunstnerens selvportræt. Usign. Olie på lærred. 87×60.
Litteratur: Anna-Louise Lefèvre: “Min mor malerinden Anne Magrethe Grosell”. 2009. Gengivet på bogens forside.
Behov for rensning. Pletter. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Moderne kunst og design, 20. august 2024