872/​1113

Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)

Erik Herman Fleming (f. Stockholm 1894, d. sst. 1954)

“Wallenberg globussen”. En unik og imponerende globus af klart glas med base og montering af sølv. Glas globus indgraveret med verdenskort på hvilket ØKs kontorer er markeret. Formgivet af Sven Palmqvist. Gravørarbejde af Ernst Åberg. Sign. Orrefors 1952, Palmqvist, Åberg. Udført hos Orrefors, Sverige. Montering samt kantet base af sølv med forskellige motiver. Formgivet af Erik Herman Fleming. Udført og stemplet hos Borgila, Sverige med årskode B9=1952. Unik. H. 50.

Proveniens: ØK's hovedsæde i København.

Marcus Wallenberg (f.1899-d.1982) var den mest inflydelsesrige erhvervsperson i den svenske efterkrigstids finanssektor og industrielle tradition. Udover at være en markant skikkelse i sveriges virksomhedsliv i det 20. århundrede, var han i perioden 1946–1958 administrrende direktør for Stockholm’s Enskilda Bank (senere Skandinaviska Enskilda Banken/SEB). Marcus Wallenberg og Wallenberg familien var desuden drivkraften bag etableringen af markante svenske virksomheder såsom Ericsson, Atlas Copco, Saab, ABB, SEB m.fl. Marcus Wallenberg bestred desuden bestyrelsesposter i en lang række svenske virksomheder.

I perioden 1951–1952 foretog Marcus Wallenberg en jordomsejling med ØKs skibsfart. Nærværende globus kan betragtes som et symbol på taknemmelighed og gensidig respekt mellem to af datidens mest indflydelsesrige forretningsmænd i Norden; Marcus Wallenberg og grundlægger af ØK, H. N. Andersen, der på en vis kan betegnes som Wallenbergs modstykke i Danmark.

Basen er indgraveret: “Jorden er ikke større end at den kan omspaendes af tanken” samt “Med tack för generöst bistånd vid minnesrik resa jorden rundt 1951–1952, M. Wallenberg”.

Sølv og keramik, 7. juni 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK