Berndt Friberg (f. 1899, d. 1981)
En samling på otte små cirkulære, ovale og firsidede skåle af stentøj. Dekoreret med resp. matte glasurer i gule, grøne og blå nuancer, samt blanke glasurer i røde, blå, gule og grøne nuancer. Sign. Friberg. Udført og sign. hos Gustavsberg, Sverige med studiohånd. Unika. H. 3,2–6,1. (8)
Generelt god stand med få ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024