1416/1761
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med time og kvarterrepetition samt kronograf, hvid skive med arabertal, kronograf og små sekunder, støvkapsel af guld og mærket Répétition Heures Quarts Chronographe samt diverse medaljer. Ca. 1900. Vægt ialt 102 gr. Kassediam. 65 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakelering på skiven.
Varia, 17. april 2014
Vurdering
Hammerslag