1416/​1761

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med time og kvarterrepetition samt kronograf, hvid skive med arabertal, kronograf og små sekunder, støvkapsel af guld og mærket Répétition Heures Quarts Chronographe samt diverse medaljer. Ca. 1900. Vægt ialt 102 gr. Kassediam. 65 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakelering på skiven.

Varia, 17. april 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK