Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Efterårslandskab fra anlægget omkring Kastellet med to børn og en hund. Sign. P. Mønsted Smedelinien 1937. Olie på lærred. 42×66.
'Smedelinien' var en del af Kastellets fremskudte forsvarsanlæg.
Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024