2015/764
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
To vaser af stentøj dekoreret med gullig og blå spættet glasur. Sign. Nylund. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 19,5. (2)
Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag