2009/​150 Fragment af katolsk stola, rigt broderet. Monteret i ramme. 20. årh. Lysmål 55×44.

Be­skriv­el­se

Fragment af katolsk stola af gyldent stof, rigt broderet i guldtråd med vin, roser og kors. Klæde monteret i oval ramme af forgyldt træ og gesso. 20. årh. Lysmål 55×44.

Ramme med afslag og revner. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag