2014/​111

Svensk sukkerskål af sølv, prydet med påsatte blomster- og bladornamenter, lågknop i form af påfugl, to svungne bladhanke, stammeknap graveret med drueklaser og vinløv, firkantet fodstykke, hævet på fire ben. Mester Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1841. Vægt 911 g. H. 33 cm. Samt flødekande af sølv, indvendigt forgyldt. Mester Carl Petter Norlin, Malmø 1837. Vægt 196 g. H. 14,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre indtryk. Sukkerskål: Låg med reparation, let ujævnt fodstykke med enkelte små kantrevner, et lille kant ornament afknækket/mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK