1622/​964

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Staved Teak”. Tidsskriftsholder af teak med bevægeligt håndtag. Stemplet Staved teak Dansk Designs JHQ. Tidlig stempel fra 1950'erne. Udført hos Nissen, Langaa. H. 31. L. 47. B. 45.

Littertur: New York Times, fredag d. 10. oktober, 1958. Beskrevet og afbildet i “Article on food, fashions, family, furnishing”.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let løs ved det drejelige håndtag.

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK